Zauważyłeś zrogowaciałe punktu na skórze stopy? Z czasem pojawiło się ich więcej? To mogą być brodawki wirusowe. To bardzo częsta dolegliwość stóp, szczególnie u osób młodych. Podolog pomoże pozbyć się nieprzyjemnego problemu. Poniżej przeczytasz więcej o brodawkach wirusowych. Jeśli zauważysz podobne zmiany u siebie, umów się na wizytę w naszym gabinecie na ulicy Mickiewicza 1 w Słubicach.
Czym są brodawki wirusowe?
Brodawki wirusowe (zwane potocznie kurzajkami), to zmiany skórne powstałe w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Z wyglądy przypominają często odciski, ponieważ też są punktowym zrogowaceniem skóry. Zmiany mogą powstawać na różnych częściach ciała, jednak najbardziej uciążliwe są te na stopie. Korzeń brodawki najczęściej uciska nerwy podczas chodzenia, przez co powoduje ból.
Jak prawidłowo rozpoznać brodawkę?
Samodzielne rozpoznanie brodawki może być bardzo trudne dla niedoświadczonej osoby, gdyż łatwo pomylić je z odciskami. Nie należy także stosować aptecznych środków na własną rękę. Użycie preparatu na odciski na powierzchnię brodawki może spowodować jej rozsianie. Dlatego w sprawie leczenie warto udać się do podologa.
Leczenie brodawek wirusowych w gabinecie podologicznym
Podolog stosuje specjalne preparaty chemiczne, które mają za zadanie „wyciągnąć” zmianę ze skóry na zewnątrz. Terapia jest bardzo skuteczna, czas leczenia jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby.
Inne metody usuwania brodawek
Metody stosowane przez innych specjalistów są często nieskuteczne. Dermatolodzy proponują zabiegi krioterapii, czyli wymrażania brodawek. Problem polega na tym, że ich korzeń może sięgać naprawdę głęboko w głąb skóry, przez co całkowite zamrożenie zmiany chorobowej jest niemożliwe. Z kolei zabiegi chirurgiczne pozostawiają trwałą bliznę, które może zaburzyć naturalną biomechanikę stopy.
Jak unikać zarażenia brodawką?
Wirusem możemy zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez dotykanie tych samych przedmiotów co chory. Najczęściej do zarażenia dochodzi w miejscach użytku publicznego takich jak baseny, sauny, siłownie. W takich miejscach należy zadbać o odpowiednie obuwie, które uchroni san przez bezpośrednim kontaktem stopy z podłogą. Skaleczenia sprzyjają rozwojowi wirusa, jednak nie są konieczne, aby zaatakował on nasz naskórek. Warto także zadbać o odpowiednią kondycję naszego układu odpornościowego.
Brodawki to zmiany powstające na skórze stóp. Co ciekawe, często towarzyszy im problem z pękającymi piętami.